Speed Challenge tulokset 2009-2017

Speed Challengen viimeisimmät ja kaikkien aikojen tulokset nyt samassa listassa!

Lue myös kilpailun säännöt ja lähetä kauden 2017 nopeimmat tulokset sähköpostilla: speedchallenge@purjelautaliitto.fi

Tulokset päivitetty 9.9.2017

#
Nimi
Luokka
5x10s
1x2s
Aika
Paikka
Olosuhteet
Välineet
1.
Kai Schröder
kite
36.87kn
39.80kn
26.09.2014
Hailuoto
small chop, 10-15m/s
Genetrix hydra v.5 9m2, Underground
2.
Ian Rautelin
purjelauta
32.48kn
33.73kn
26.09.2014
Espoo/Mellsten
SWW 12-15 m/s
Patrik 115 ja 100,Loftsails Racing Blade 7.0,Hurricane SS 36
3.
Anssi Pesonen
kite
32.42kn
35.07kn
12.08.2014
Hailuoto
Flättiä SW14-19m/s
Airush DNA 6m2, Modifioitu vesisuksi
4.
Mikko Toivonen
kite
31.79kn
36.93kn
29.10.2014
Helsinki/Lauttasaari
Laruchoppia, SE 13 m/s
Leija: Best TS 9m 2014, Lauta: Best Armada 138 2014
5.
Jaakko Ajosenpää
purjelauta
31.63kn
33.11kn
19.08.2014
Aarlahti Speed Bay
S-SW 12-15m/s, chop
Loftsails RacingBlade 7.0, Patrik Slalom 100, Hurricane 35
6.
Tomi Kalatie
purjelauta
31.55kn
33.41kn
23.09.2014
Espoo/Laajalahti
flat/chop, N 4-12m/s
Starboard iS101, MauiSails TR-8 6.6m2, Select 35cm
7.
Otso Ahvonen
kite
31.48kn
35.90kn
14.03.2014
Helsinki/Kallvik
Flätti, W 9-13m/s
Liquid Force Element 2014, C4 10m
8.
Marko Autio
purjelauta
31.42kn
34.34kn
23.09.2014
Espoo/Laajalahti
flat/chop, N 4-12m/s
KA Koncept 6,6, mXr UFO 38, ISonic 107
9.
Ari Oksa
purjelauta
31.21kn
32.73kn
13.08.2014
Mynämäki/Aarlahti
lounas 8-11ms pieni tsoppi
Patrik slalom 122, Gaasra Vapor 7,9 , Boss 44
10.
Ari Hyvönen
purjelauta
31.00kn
33.14kn
23.09.2014
Helsinki/Laajalahti
N 8-13ms chop
Ahd sl2 112, Simmer scr 7.8, select elite slalom 37cm
11.
Sami Mattsson
purjelauta
30.39kn
31.77kn
03.07.2014
Pyhtää
Chop, SW 8-12m/s
F2 SX 63, NP 7.2, F.O. Nitro 34cm
12.
Janne Silvonen
purjelauta
29.70kn
31.89kn
23.09.2014
Helsinki/Laajalahti
NW 8-12 m/s
Isonic 117, SCR 7, BOSS 37
13.
Antti Peltola
purjelauta
29.42kn
30.86kn
25.10.2014
Turku/Aarlahti
chop, SW9-12m/s
Starboard iS90, Severne ReflexIII 7m2, Boss 35cm
14.
Marianne Kaplas
purjelauta
29.33kn
30.64kn
26.09.2014
Espoo/Mellsten
SWW 12-15 m/s
SB Isonic 97,Loftsails Racing Blade 6.3,Hurricane 36
15.
Ville Koivunen
purjelauta
28.90kn
30.12kn
03.07.2014
Rajamäki/Sääksjärvi
SW 7-10 m/s
Starboard Isonic 117, Severne Overdrive 7.0, Boss 40cm
16.
Sami Vuorio
purjelauta
28.78kn
30.17kn
23.09.2014
Espoo/Laajalahti
chop, N 8-13 m/s
Fanatic Hawk 110, GunSails Sunray 7m2, Fanatic Hawk 36 cm
17.
Mete Ciragan
purjelauta
28.18kn
29.82kn
12.07.2014
Espoo/Mellsten
E 7-11 m/s
iSonic 117, Overdrive 8.5, Select 41cm
18.
Heikki Reijonen
purjelauta
27.52kn
29.30kn
03.07.2014
Nurmijärvi/Sääksjärvi
small chop, SSW 6-14 m/s
Starboard iS111, NorthSails RAM 7,0m2, Select 37cm
19.
Joakim Lindfors
purjelauta
27.47kn
29.90kn
21.08.2014
Espoo/Mellsten
Choppi 9-14m/s
Starboard Futura 93, Point-7 AC-K 6.5m2, Select s1 35cm evä
20.
Lehar Jürimäe
purjelauta
25.98kn
27.52kn
16.06.2014
Pori/Yyterinlahti
NW 9-12
Starboard Futura 111, Simmerstyle scr 6.2, Deboichet SL2 38
21.
Niklas Sundelin
purjelauta
25.34kn
26.56kn
05.09.2014
Porvoo/Emäsalo
chop, SW 5-12m/s
rrd x-fire 114l, Severnce NCX 8.0m2, Venom 42cm
22.
Juha Mannermaa
purjelauta
22.90kn
23.72kn
20.08.2014
Kajaani/Kuluntalahti
S 2-7 m/s small chop
Starboard Futura 111,Point-7 8,5m2,Drake 38
1.
Kai Schröder
kite
36.87kn
39.80kn
26.09.2014
Hailuoto
small chop, 10-15m/s
Genetrix hydra v.5 9m2, Underground
2.
Anssi Pesonen
kite
35.22kn
37.07kn
05.10.2013
Hailuoto
Flättiä/choppia, SW 10-15m/s
Airush VXR 10m2, modifioitu vesisuksi
3.
Joel Grönqvist
purjelauta
34.23kn
36.89kn
30.06.2017
Helsinki/Laajalahti
chop, ENE 9-17m/s
Patrik Diethelm Slalom 92, Loft Sails RacingBlade 6,3m2, Hurricane Speed Slalom 29cm
4.
Ian Rautelin
purjelauta
33.75kn
36.66kn
23.04.2015
Helsinki/Laajalahti
W 12-17 m/s
Patrik 100, Loftsails Racing Blade 6.3, Z fins ZFS 35
5.
Petteri Nenonen
purjelauta
33.22kn
34.36kn
10.07.2011
Saimaa/Huuhaa
chop, 10-15m/s
MauiSails TR-4 5.9m2, F2 SX S, Boss 33cm
6.
Marko Autio
purjelauta
32.93kn
34.54kn
30.06.2017
Helsinki/Laajalahti
chop, ENE 9-17m/s
Patrik slalom 100, Loftsails Racing Blade 6,3, MxR UFO 32 Wide
7.
Jaakko Ajosenpää
purjelauta
32.59kn
34.77kn
30.06.2017
Helsinki/Laajalahti
chop, ENE 9-17m/s
Patrik 100&92, Z-fins 35/Hurricane 33, Loftsails RacingBlade 6.3m2
8.
Ari Oksa
purjelauta
32.40kn
34.26kn
09.06.2016
Kalajoki/Hiekkasärkkä
SW 15-12ms terävä tsoppi
gaastra vapor 5,5 / starboard Isonic speed 58/ boss 34
9.
Sami Mattsson
purjelauta
32.20kn
33.25kn
28.08.2011
Pyhtää
Chop/flat, SW 9-14m/s
F2 SX 63, NP RS5 7.2, Flying Objects Nitro 34cm
10.
Tomi Kalatie
purjelauta
32.06kn
33.80kn
19.09.2015
Loppi
SE 12-15m/s
iSonic 117 WIDE, Mauisails TR-8 7.6, Hurricane 45cm
11.
Mikko Toivonen
kite
31.79kn
36.93kn
29.10.2014
Helsinki/Lauttasaari
Laruchoppia, SE 13 m/s
Leija: Best TS 9m 2014, Lauta: Best Armada 138 2014
12.
Sami Kähkönen
kite
31.67kn
34.25kn
22.06.2011
Oulu/Nallikari
SW 9-12m/s
Rip RS 132 2011, Spleene Sp-x 10,5m2
13.
Mete Ciragan
purjelauta
31.56kn
32.82kn
09.08.2016
Vihti/Enäjärvi
SW 5-13m/s
iSonic 107, Loftsails RacingBlade 7.0, Hurricane 38/Select HotRod 33
14.
Otso Ahvonen
kite
31.48kn
35.90kn
14.03.2014
Helsinki/Kallvik
Flätti, W 9-13m/s
Liquid Force Element 2014, C4 10m
15.
Ari Hyvönen
purjelauta
31.39kn
33.18kn
15.09.2015
Helsinki/Kallvik
SE 14m/s
Ahd sl1 80,Simmer scr 7.0,Select Caspar speed 33cm
16.
Jani Paju
purjelauta
31.38kn
32.41kn
07.10.2009
Hanko/Silversand
chop, W 10-14m/s
SB iSonic111, Gaastra Vapor 8.2m2
17.
Jyrki Eschner
kite
31.36kn
34.38kn
23.09.2009
Pori/Yyteri
0.5m aaltoa,W 11-13m/s
7m2 North Rebel -08, F-one Style 128x35
18.
Tuomo Naalisvaara
purjelauta
30.87kn
32.17kn
15.06.2013
Järvenpää/Tuusulanjärvi
SW 9-12ms
Isonic Wide 117, Reflex 4 7.8m2, evä Select SL9 37
19.
Miska Myllys
purjelauta
30.65kn
32.49kn
02.10.2015
Imatra
Chop, SW 9-17m/s
Starboard 97l, MauiSails TR-9 6,3, Deboichet Custom 34cm
20.
Janne Silvonen
purjelauta
30.62kn
31.64kn
24.08.2017
Helsinki/Laajalahti
Chop, NNW 8-11 m/s
Isonic 117, Loftsails Racingblade 7.8, Hurricane 41
21.
Max Sjöström
purjelauta
30.60kn
31.61kn
30.06.2017
Helsinki/Laajalahti
chop, ENE 9-17m/s
22.
Jon Törnwall
purjelauta
30.49kn
31.39kn
07.10.2009
Hanko/Silversand
chop, W 10-14m/s
Starboard iSonic111, Severne CR 8.1m2
23.
Thomas Sundell
purjelauta
30.49kn
31.63kn
14.09.2011
Tammisaari/~Prästviken
chop/flat, SW 5-15 m/s
RRD X-Fire 105, Simmer SCR 6.3m2, FO Nitro 36cm
24.
Antti Lipasti
purjelauta
30.40kn
31.63kn
10.07.2009
Hanko/Silversand
chop, W 10-14m/s
SB iSonic111, Severne CR 7.7m2
25.
Antti Peltola
purjelauta
30.38kn
31.61kn
03.06.2015
Espoo/Mellsten
chop, SW12-15m/s
Starboard iS90, Severne Reflex4 6.2m2, Boss 35cm
26.
Tom Karlemo
purjelauta
30.32kn
32.52kn
04.08.2008
Espoo/Mellsten
JP Slalom IV 60, Neilpryde RS Racing 5.8, JP Slalom 32
27.
Patrik Gustafsson
purjelauta
29.90kn
32.43kn
17.08.2010
Espoo/Mellsten
pieni chop,ESE 10-12m/s
Exocet Cross 106, Gun Sails Future 6.9m2
28.
Marianne Rautelin
purjelauta
29.78kn
31.28kn
09.08.2016
Espoo/Mellsten
SW 10-15 ms
Patrik Slalom 87, Loftsails Racing Blade 5.6, Boss 32
29.
Ville Koivunen
purjelauta
29.62kn
31.34kn
06.07.2016
Vihti/Hiidenvesi
chop, NW 7-13m/s
Starboard iSonic 117 W, Severne Overdrive 7.0,Select 39cm
30.
Marianne Kaplas
purjelauta
29.33kn
30.64kn
26.09.2014
Espoo/Mellsten
SWW 12-15 m/s
SB Isonic 97,Loftsails Racing Blade 6.3,Hurricane 36
31.
Mika Miettinen
kite
29.19kn
31.36kn
20.09.2009
Pori/Yyteri
1m aaltoa,10m/s
10m2 North Vegas -08, Nobile -08 129
32.
Hannu Kolehmainen
purjelauta
29.16kn
30.41
08.07.2012
Helsinki/Kallvik
SWW 8-12 m/s
ahd sl1 110-litraa, select 37, 7,8 simmer scr
33.
Henri Bryk
purjelauta
29.10kn
30.36kn
09.09.2009
Espoo/Mellsten
Chop, SW-W 5-13m/s
SB iSonic133,Gaastra Vapor 7.6m2
34.
Olli Sarkio
purjelauta
29.09kn
30.06kn
21.06.2012
Espoo/Mellsten
JP Slalom 68, Simmer SCR 7.8m2, select 43cm
35.
Sami Urpila
purjelauta
28.99kn
30.00kn
03.09.2010
Helsinki/Laajalahti
-chop, N 5-11m/s
SB iS101, Simmer SC 7m2
36.
Sami Vuorio
purjelauta
28.95kn
31.23kn
08.05.2015
Helsinki/Apinalahti
chop, Sw 9-11m/s
re-tuned AHD SL1 125, GunSails SunRay 8m2, Select elite 45cm
37.
Juha Blinnikka
purjelauta
28.90kn
30.17kn
20.07.2010
Helsinki/Lauttasaari
chop, SW 8-12m/s
SB iS121, Severne Code Red 6.5m2
38.
Heikki Reijonen
purjelauta
28.81kn
30.37kn
04.08.2010
Järvenpää/Tuusulanjärvi
chop, 8-14m/s
JP Slalom IV 60, NP VX 5,8m2
39.
Sami Kouhia
kite
28.75kn
31.12kn
30.10.2010
Hanko/Täktom
chop/flat 10-15m/s
cabrinha switchb. 10m2 -09,liquid force recoil
40.
Jari Laine
purjelauta
28.65kn
30.13kn
09.02.2010
Helsinki/Laajalahti
-chop, NNE 5-13m/s
Starboard iS101, 7m2 MS TR-6
41.
Pekka Saarivirta
kite
28.58kn
30.93kn
30.07.2010
Pori/Yyteri
20cm chop
North Vegas 12m2, F-one trax
42.
Kim Petälä
purjelauta
28.25kn
30.83kn
16.07.2013
Espoo/Mellsten
W9-12m/s
Starboard iS117W, Severne Overdrive 7,5m2, Select 39cm
43.
Seppo Lehti
purjelauta
28.18kn
29.65kn
15.08.2013
Nurmijärvi/Sääksjärvi
small chop, W 5-12ms
Starboard iSonic 110, NP 7,8 , Boss 38
44.
Henri Nyman
purjelauta
27.94kn
29.99kn
05.06.2010
Helsinki/Laajalahti
-
-
45.
Juri Munkki
purjelauta
27.83kn
28.68kn
27.06.2010
Helsinki/Laajalahti
-chop, NW 4-11m/s
SB iS115, North Sails RAM F9 6.8m2
46.
Juha Mannermaa
purjelauta
27.73kn
29.63kn
09.08.2016
Kjaani/Kuluntalahti
SW 5-12 m/s
Starboard Futura 109,Severne OverDrive 6.7,Drake 34
47.
Joakim Lindfors
purjelauta
27.47kn
29.90kn
21.08.2014
Espoo/Mellsten
Choppi 9-14m/s
Starboard Futura 93, Point-7 AC-K 6.5m2, Select s1 35cm evä
48.
Mikko Eerola
purjelauta
27.24kn
28.40kn
09.03.2010
Lahti/Vesijärvi
N 8-15m/s
Starboard Futura 101, Severne NCX 6.5
49.
Ismo Heiramo
purjelauta
27.10kn
28.23kn
27.08.2016
Espoo/Espoonlahti
pieni chop, W9-12m/s
Simmer Godzilla 150, GunSails Vector 7,5m2, Mxr whale 48
50.
Jukka Kabanow
kite
26.98kn
31.15kn
16.07.2013
Helsinki/Kallvik
Chop, SW 7-11m/s
Cabrinha Nomand 9m₂, CRAZY-FLY 136*41
51.
Juha Junnikkala
purjelauta
26.92kn
27.95kn
15.08.2016
Kalajoki/Hiekkasärkkä
Gusty, Chop N 8-12 m/s
Isonic 107, Severne Reflex6 7.0m2, Fin Boss 38
52.
Rita
purjelauta
26.68kn
27.66kn
08.07.2012
Hanko
-
Thommen 85, Point-7 6.5m2, Select 33
53.
Daniel Blinnikka
purjelauta
26.68kn
28.96kn
22.07.2010
Järvenpää/Tuusulanjärvi
chop, S 5-10m/s
SB ISonic 94, Severne Code Red 6.5m2
54.
Tero Toivonen
purjelauta
26.61kn
29.05kn
15.09.2010
Vanaja
S 8-10m/s
Exocet Sting 134, Tush. Lightning 7,0m2
55.
Toni Halinen
purjelauta
26.54kn
28.60kn
09.03.2010
Lahti/Vesijärvi
N 8-15m/s
SB futura, Severne ncx 7m2
56.
Alex Bengelsdorff
purjelauta
26.51kn
29.29kn
14.10.2009
Helsinki/Laajalahti
NE 10-13m/s
AHD Rebound 103,Simm. X-type 5.9m2
57.
Kari Nikkanen
purjelauta
26.47kn
27.59kn
09.07.2013
Pöllä/Hailuoto
SW 10-14 m/s
Starboard S-Type 115, Blade sails Freeride 5.9 , Pro Limit C4 34cm
58.
Nagy Peter
kite
26.06kn
29kn
15.08.2015
Kalajoki/Hiekkasärkkä
6-9m/s, 20-40cm aaltoa
Airush Lihtium 12m2, Airush Monaro v5
59.
Lehar Jürimäe
purjelauta
25.98kn
27.52kn
16.06.2014
Pori/Yyterinlahti
NW 9-12
Starboard Futura 111, Simmerstyle scr 6.2, Deboichet SL2 38
60.
Markko Laks
purjelauta
25.90kn
28.53kn
15.06.2013
Tampere/Rahola
chop, SW 10-15m/s
Starboard Flare 106,Gaastra Remedy 5.2m2,Select X1 Wave Evo 23cm
61.
Jarmo Mäkinen
purjelauta
25.86kn
26.75kn
26.05.2013
Helsinki/Lauttasaari
chop, E 10 m/s, puuskaista
Fanatic Hawk 108, Tushingham Tbird 7.0 m2, Fanatic Hawk 34 cm
62.
Sami Uotila
purjelauta
25.82kn
27.12kn
22.08.2010
Helsinki/Lauttasaari
chop, SW 8-11m/s
SB iS121, MauiSails TR-6 8.4m2
63.
Andreas Fagervik
purjelauta
25.55kn
28.51kn
10.07.2010
Turku/Ruissalo
chop, S 8-12m/s
Lorch Glider 105, Gaastra Remedy 6.0m2
64.
Niklas Sundelin
purjelauta
25.34kn
26.56kn
05.09.2014
Porvoo/Emäsalo
chop, SW 5-12m/s
rrd x-fire 114l, Severnce NCX 8.0m2, Venom 42cm
65.
Kimmo Väyrynen
purjelauta
25.19kn
28.41kn
29.10.2013
Helsinki/Laajalahti
chop, W6-13m/s
Starboard Carve 131, Severne Overdrive 7.0, Select Elite XL 43cm
66.
Teemu Vahtera
purjelauta
25.16kn
27.03kn
30.07.2010
Turku/Ruissalo
chop-0.5m, S 11-13 m/s 
 Lorch Breeze S 132l, NP V8 6m2
67.
Juuso Alho
purjelauta
25.13kn
29.38kn
30.07.2010
Espoo/Mellsten
chop, about 10 ms
AHD SL2 122, Simmer VMAX 6.6
68.
Antti Vehkaoja
kite
25.09kn
28.76kn
24.09.2010
Tampere/Santalahti
Flat, N 7-10 m/s
Cabrinha Switchblade 10m, Nobile 666
69.
Jani Mäkinen
purjelauta
24.98kn
26.93kn
30.09.2011
Lappajärvi / Karvala
NW 8-11m/s
Starboard Futura 122, Severne Reflex 7.8, Select S10 45cm
70.
Tuomo Sihvola
purjelauta
24.43kn
26.22kn
22.07.2013
Alvajärvi/Pihtipudas
chop, N8-12m/s
Tabou Rocket 125, Ka Kult 7m2, Tabou 44cm
71.
Johan Halonen
purjelauta
24.23kn
26.33kn
07.10.2010
Turku/Ruissalo
Chop, S 10-12m/s
Lorch Glider 115, Neil Pryde Jet 7.4m2
72.
Iivari Lampi
purjelauta
24.21kn
25.72kn
15.08.2010
Uusikaupunki/Makenved.al.
6-10m/s
Mistral Energy 105,Simmer Crossover 6.7m2
73.
Simo Rautava
purjelauta
24.18kn
26.48kn
21.07.2009
Espoo/Mellsten
Iso choppi, 5-10m/s
Starboard Formula 161, Gun 10m2
74.
Feodor Gurvits
purjelauta
24.12kn
26.08kn
22.06.2013
75.
Juha Poutanen
kite
23.94kn
25.36kn
16.07.2016
LWC Club/Lahti
chop, Puuskanen Länsi 6-9ms
Airush Sector 60 / FlySurfer Speed4 10m
76.
Matti Hautere
purjelauta
22.83kn
25.19kn
16.08.2009
Tampere/Pyhäjärvi/Rahola
chop, SW 10m/s
Tabou Rock. 115, Ezzy Freer. mk.II 6m2
77.
Jari Lahdenperä
purjelauta
22.73kn
24.06kn
21.08.2012
Koppana/Oulunsalo
chop, SW 8-12m/s
RRD FSW 115l, Simmer CO 5.7m2, MFC FSW 30cm
78.
Janne Laine
purjelauta
22.51kn
23.79kn
18.10.2011
Helsinki/Lauttasaari
Chop/Swell, SSW 8-12m/s
Fanatic Skate, MauiSails Switch 6m2
79.
Vesa Poutiainen
purjelauta
20.68kn
23.53kn
16.08.2009
Espoo/Mellsten
Chop, SWW 9-16m/s
Quatro Freeride 140, NP Wave 4.5m2
80.
Jyrki Aalto
purjelauta
19.68kn
21.80kn
27.09.2009
Tampere/Rahola
chop, >10m/s
OnB. Fatboy, Tush. Scrambler 4.4m2
1.
Kai Schröder
kite
36.48kn
38.96kn
05.10.2013
Hailuoto
Flätti/Choppia, 10-15m/s
Airush Varial X Race 10m2, vanerilauta
2.
Anssi Pesonen
kite
35.22kn
37.07kn
05.10.2013
Hailuoto
Flättiä/choppia, SW 10-15m/s
Airush VXR 10m2, modifioitu vesisuksi
3.
Ian Rautelin
purjelauta
32.13kn
33.26kn
18.09.2013
Espoo/Mellsten
se 10-12 m/s
Patrik 100, Point-7 7.2, Hurricane 36
4.
Tomi Kalatie
purjelauta
31.73kn
33.32kn
18.09.2013
Espoo/Mellsten
chop, E-SE 9-14 m/s
Starboard iS101, MauiSails TR-8 6.6m2, Select 35cm
5.
Ari Oksa
purjelauta
31.44kn
34.17kn
18.10.2013
Turku/Ruissalo
Choppi, Luode 11-14ms
Patrik Slalom 115, Gaastra Vapor 7.6, Boss B6 38
6.
Tuomo Naalisvaara
purjelauta
30.87kn
32.17kn
15.06.2013
Järvenpää/Tuusulanjärvi
SW 9-12ms
Isonic Wide 117, Reflex 4 7.8m2, evä Select SL9 37
7.
Ari Hyvönen
purjelauta
30.68kn
32.55kn
18.09.2013
Kallvik/Helsinki
Tuuli 12-14 chop
AHD SL 1 95, Simmer 7.0 SCR, Select 35 slalom
8.
Antti Peltola
purjelauta
30.33kn
31.45kn
18.10.2013
Helsinki/Laajalahti
chop, NW 9-15m/s
Starboard iS110, Severne ReflexIII 7.8m2 Boss 38cm
9.
Marko Autio
purjelauta
29.96kn
32.33kn
18.10.2013
Helsinki/Laajalahti
NW 4-13m/s
Tabou Manta 115, KA Koncept 6,6
10.
Sami Mattsson
purjelauta
29.59kn
30.68kn
04.10.2013
Pyhtää
Flat/chop, SW 8-12m/s
F2 SX 63, NP 7.2, Flying Objects Nitro 34cm
11.
Miska Myllys
purjelauta
29.43kn
30.67kn
16.07.2013
Lappeenranta/Valkama
chop 8-12m/s
Starboard iSonic 111, Severne 7.8 reflex,Boss 39
12.
Janne Silvonen
purjelauta
29.14kn
31.61kn
19.10.2013
Helsinki/Laajalahti
NW 7-13 m/s
Isonic 117, SCR 7.0, BOSS 37
13.
Jaakko Ajosenpää
purjelauta
29.12kn
30.65kn
05.10.2013
Aarlahti/Mietoinen
10-12m/s, choppia
Patrik 100, Point-7 AC-1 7.2m2, Hurricane 36
14.
Olli Sarkio
purjelauta
28.87kn
30.41kn
23.07.2013
Espoo/Bodom
chop N 6-12ms
Jp 112, simmer scr 7.8,select s1 39cm
15.
Kim Petälä
purjelauta
28.25kn
30.83kn
16.07.2013
Espoo/Mellsten
W9-12m/s
Starboard iS117W, Severne Overdrive 7,5m2, Select 39cm
16.
Mete Ciragan
purjelauta
28.23kn
30.25kn
05.10.2013
Espoo/Mellsten
SW 6-11m/s
Starboard Futura 122, Severne Overdrive 7.5, Select 37cm
17.
Seppo Lehti
purjelauta
28.18kn
29.65kn
15.08.2013
Nurmijärvi/Sääksjärvi
small chop, W 5-12ms
Starboard iSonic 110, NP 7,8 , Boss 38
18.
Ville Koivunen
purjelauta
27.83kn
30.22kn
05.10.2013
Lohja / Lohjanjärvi
SW 6-10m/s
Starboard Isonic117W Severne Overdrive 7,5 Boss40cm
19.
Jukka Kabanow
kite
26.98kn
31.15kn
16.07.2013
Helsinki/Kallvik
Chop, SW 7-11m/s
Cabrinha Nomand 9m₂, CRAZY-FLY 136*41
20.
Sami Vuorio
purjelauta
26.71kn
28.41kn
15.06.2013
Helsinki/Kallvik
chop, SE10-12m/s
Fanatic Hawk 110, North Duke 5.9m2, Fanatic Hawk 36cm
21.
Kari Nikkanen
purjelauta
26.47kn
27.59kn
09.07.2013
Pöllä/Hailuoto
SW 10-14 m/s
Starboard S-Type 115, Blade sails Freeride 5.9 , Pro Limit C4 34cm
22.
Markko Laks
purjelauta
25.90kn
28.53kn
15.06.2013
Tampere/Rahola
chop, SW 10-15m/s
Starboard Flare 106,Gaastra Remedy 5.2m2,Select X1 Wave Evo 23cm
23.
Jarmo Mäkinen
purjelauta
25.86kn
26.75kn
26.05.2013
Helsinki/Lauttasaari
chop, E 10 m/s, puuskaista
Fanatic Hawk 108, Tushingham Tbird 7.0 m2, Fanatic Hawk 34 cm
24.
Juha Mannermaa
purjelauta
25.81kn
27.61kn
15.06.2013
Kajaani/Paltaniemi
SW 5-12 m/s chop
Starboard Futura 111, North warp 2007 5,4m2, Drake 38
25.
Heikki Reijonen
purjelauta
25.23kn
26.20kn
04.10.2013
Hanko/Silversand
SW 7-11 m/s
JP Slalom IV 60, North Ram 6,3m2, Select SL7 33cm
26.
Kimmo Väyrynen
purjelauta
25.19kn
28.41kn
29.10.2013
Helsinki/Laajalahti
chop, W6-13m/s
Starboard Carve 131, Severne Overdrive 7.0, Select Elite XL 43cm
27.
Niklas Sundelin
purjelauta
24.98kn
26.38kn
20.07.2013
Porvoo/Emäsalo
N 8-9m/s
Starboard Futura 122, Severne NCX 8.0, Venom 42
28.
Tuomo Sihvola
purjelauta
24.43kn
26.22kn
22.07.2013
Alvajärvi/Pihtipudas
chop, N8-12m/s
Tabou Rocket 125, Ka Kult 7m2, Tabou 44cm
29.
Feodor Gurvits
purjelauta
24.12kn
26.08kn
22.06.2013
1.
Kai Schröder
kite
35.24kn
37.63kn
20.09.2011
Oulu/Hailuoto
8-10m/s
North Rhino -07 12m2, Custom board
2.
Anssi Pesonen
kite
33.60kn
37.14kn
29.08.2011
Oulu/Hailuoto
flat/chop, SW 10-14m/s
Best waroo 9m2, custom 181 lauta
3.
Petteri Nenonen
purjelauta
33.22kn
34.36kn
10.07.2011
Saimaa/Huuhaa
chop, 10-15m/s
MauiSails TR-4 5.9m2, F2 SX S, Boss 33cm
4.
Ian Rautelin
purjelauta
32.92kn
34.64kn
14.09.2011
Espoo/Melsten
chop, WSW 12-15m/s
Starboard 97, Simmer SCR 7, Select S11 37
5.
Sami Mattsson
purjelauta
32.20kn
33.25kn
28.08.2011
Pyhtää
Chop/flat, SW 9-14m/s
F2 SX 63, NP RS5 7.2, Flying Objects Nitro 34cm
6.
Sami Kähkönen
kite
31.67kn
34.25kn
22.06.2011
Oulu/Nallikari
SW 9-12m/s
Rip RS 132 2011, Spleene Sp-x 10,5m2
7.
Joel Grönqvist
purjelauta
30.55kn
33.52kn
10.07.2011
Helsinki/Lauttasaari
Tosi chop, 20-25 kts
Simmer SCR 6.2, A-H-D SL1 95l, Select 33
8.
Thomas Sundell
purjelauta
30.49kn
31.63kn
14.09.2011
Tammisaari/~Prästviken
chop/flat, SW 5-15 m/s
RRD X-Fire 105, Simmer SCR 6.3m2, FO Nitro 36cm
9.
Ari Hyvönen
purjelauta
29.96kn
31.93kn
15.09.2011
Helsinki/Kallvik
10-12ms. chop
AHD 110 sl, Simmer race scr 7m2, Select 37 elite
10.
Sami Urpila
purjelauta
28.98kn
31.03kn
13.10.2011
Helsinki/Laajalahti
chop, N 6-12 m/s
Starboard iS101, Simmer SC 7.8 m2, Select 37 cm
11.
Hannu Kolehmainen
purjelauta
28.98kn
32.11kn
30.10.2011
Helsinki/Kallvik
chop, 8-14m/s
AHD 110 sl, Simmer race scr 7.8m2, select s09 37cm
12.
Juha Blinnikka
purjelauta
28.54kn
30.51kn
07.12.2011
Helsinki/Lauttasaari
chop, S 9-13m/s
Starboard iS121,Severne Overdrive 7.5, Select 37
13.
Tom Karlemo
purjelauta
28.47kn
30.11kn
10.07.2011
Pori/Yyteri
14.
Olli Sarkio
purjelauta
28.14kn
29.64kn
23.07.2011
Espoo/Melsten
chop, 7-11m/s
Tabou Manta 79, Simmer SCR 8.6m2, Select 45cm.
15.
Antti Peltola
purjelauta
27.83kn
29.34kn
14.09.2011
Espoo/Melsten
chopchop, SW 8-12m/s
JP Slalom VI 65, Tush Lightning 6.4m2, Select S10 37cm
16.
Heikki Reijonen
purjelauta
27.27kn
28.57kn
23.09.2011
Hanko/Silversand
flat/chop, W 10-13m/s
JP Slalom IV 60, NP VX 5,8m2, evä Select 33cm
17.
Jari Laine
purjelauta
26.99kn
28.47kn
18.06.2011
Helsinki/Lauttasaari
chop, 7-10m/s
Starboard iSonic101, MauiSails TR-6 7m2, Select S11 35cm
18.
Tomi Kalatie
purjelauta
26.25kn
30.98kn
06.03.2011
Helsinki/Laajalahti
-
Starboard Isonic122, Gaastra Vapor 8.4, Select S10 47cm
19.
Jani Mäkinen
purjelauta
24.98kn
26.93kn
30.09.2011
Lappajärvi / Karvala
NW 8-11m/s
Starboard Futura 122, Severne Reflex 7.8, Select S10 45cm
20.
Niklas Sundelin
purjelauta
23.95kn
25.16kn
08.07.2011
Porvoo/Emäsalo
chop, W-SW 8-10
Starboard Futura 122, Severne NCX 8m2
21.
Jarmo Mäkinen
purjelauta
23.67kn
25.81kn
20.08.2011
Helsinki/Lauttasaari
-chop, E 10-15m/s
Starboard Kode 86, Tush Storm 4.5 m2 ja 5.25 m2
22.
Rita
purjelauta
23.16kn
23.83kn
19.10.2011
Hanko
?
?
23.
Janne Laine
purjelauta
22.51kn
23.79kn
18.10.2011
Helsinki/Lauttasaari
Chop/Swell, SSW 8-12m/s
Fanatic Skate, MauiSails Switch 6m2
24.
Kari Nikkanen
purjelauta
20.70kn
22.06kn
16.08.2011
Varjakka/Oulunsalo
E 6-9 m/s
HiFly Matrix, Simmer V-Type 9m2, 2xRide 29cm
1.
Kai Schröder
kite
34.63kn
37.38kn
20.09.2012
Oulu/Hawaji
Small chop, ~10-15ms
Airush Varial X Race 2012 13m2, Custom board
2.
Ian Rautelin
purjelauta
32.63kn
34.40kn
10.06.2012
Hanko
SW 13m/s, aaltoa.
Isonic 97, Simmer SCR 7.0, Boss 34
3.
Joel Grönqvist
purjelauta
32.19kn
34.23kn
14.09.2012
Espoo/Mellsten
chop, SE 12-15 m/s
Gaastra vapor 7.1/ AHD sl 95l/ Select s11 35cm
4.
Sami Mattsson
purjelauta
32.07kn
33.21kn
09.05.2012
Pyhtää/Munapirtti
Chop SW 12-15m/s
AHD D53, NP RS5 6.7m2, F.O. Nitro 30cm
5.
Anssi Pesonen
kite
30.79kn
33.30kn
16.09.2012
Oulu/Hawaji
chop/flat, SW 8-12m/s
Airush VXR 13m2 -12, Custom 181 lauta
6.
Ari Hyvönen
purjelauta
30.72kn
31.91kn
08.07.2012
Helsinki/Kallvik
SWW 8-12 m/s
ahd 110sl, Simmer scr 7.8
7.
Hannu Kolehmainen
purjelauta
29.16kn
30.41
08.07.2012
Helsinki/Kallvik
SWW 8-12 m/s
ahd sl1 110-litraa, select 37, 7,8 simmer scr
8.
Miska Myllys
purjelauta
29.13kn
30.80kn
08.08.2012
Lappeenranta/Tiuru
chop, 8-15m/s
Starboard iS111, Severne Reflex II 7.8, Boss 38cm
9.
Olli Sarkio
purjelauta
29.09kn
30.06kn
21.06.2012
Espoo/Mellsten
JP Slalom 68, Simmer SCR 7.8m2, select 43cm
10.
Tomi Kalatie
purjelauta
29.05kn
30.72kn
30.10.2012
Espoo/Mellsten
Sb Isonic 101, MauiSails TR8 6.6, Select S09 35cm
11.
Juha Blinnikka
purjelauta
28.90kn
30.17kn
20.07.2012
Helsinki/Lauttasaari
chop, SW 8-12m/s
SB iS121, Severne Code Red 6.5m2
12.
Antti Peltola
purjelauta
27.87kn
30.06kn
16.10.2012
Espoo/Mellsten
chop, SW7-12m/s
JP SlalomVI 65, Severne ReflexIII 7m2, Boss 38cm
13.
Marko Autio
purjelauta
27.17kn
28.74kn
16.09.2012
Espoo/Mellsten
SW 5-11m/s
AHD Fury 110l, Simmer SCR 7.8
14.
Heikki Reijonen
purjelauta
27.11kn
28.91kn
17.09.2012
Järvenpää/Tuusulanjärvi
chop, SSW 8-13 m/s
JP Slalom IV 60, NP VX 6,5m2 vm 94, Select SL7 33cm
15.
Kim Petälä
purjelauta
26.78kn
28.99kn
20.09.2012
Espoo/Mellsten
SW 8-10m/s
Starboard iSonic 117 w, Point-7 8m2, Select S12 45cm
16.
Rita
purjelauta
26.68kn
27.66kn
08.07.2012
Hanko
-
Thommen 85, Point-7 6.5m2, Select 33
17.
Mete Ciragan
purjelauta
26.47kn
27.78kn
08.07.2012
Helsinki/Lauttasaari
chop, SW 9-12m/s
Sb Futura 122, Severne NCX 6.5m2, Select 37cm
18.
Kari Nikkanen
purjelauta
26.07kn
27.73kn
14.09.2012
Oulu/Nallikari
S 9-11m/s
JP Freestyle 105, Gun Sails Future 6.9, T-zone freeride 35
19.
Janne Silvonen
purjelauta
25.29kn
28.44kn
14.09.2012
Helsinki/Laajalahti
chop, SW 8-14 m/s
JP Freestyle 111 l, Simmer Xtype 5.9, Evä 38cm
20.
Jari Laine
purjelauta
25.24kn
26.89kn
13.05.2012
Helsinki/Lauttasaari
Aaltoa+chop, SW10-14m/s
SB iSonic101,MauiSails TR-8 6.3m2, Select V.MAX 31cm
21.
Juuso Alho
purjelauta
25.13kn
29.38kn
18.06.2012
Espoo/Mellsten
chop, about 10 ms
AHD SL2 122, Simmer VMAX 6.6
22.
Antti Vehkaoja
kite
25.09kn
28.76kn
24.09.2012
Tampere/Santalahti
Flat, N 7-10 m/s
Cabrinha Switchblade 10m, Nobile 666
23.
Pekka Saarivirta
kite
24.84kn
27.39kn
30.05.2012
Pori/Yyteri
9-14m/s
9m2 Vegas, Fone trax
24.
Niklas Sundelin
purjelauta
23.85kn
25.60kn
07.11.2012
Emäsalo
chop, SW 8-12m/s
Starboard futura 122, Severne ncx 8m2, Venom 42cm
25.
Jari Lahdenperä
purjelauta
22.73kn
24.06kn
21.08.2012
Koppana/Oulunsalo
chop, SW 8-12m/s
RRD FSW 115l, Simmer CO 5.7m2, MFC FSW 30cm
1.
Joel Grönqvist
purjelauta
34.23kn
36.89kn
30.06.2017
Helsinki/Laajalahti
chop, ENE 9-17m/s
Patrik Diethelm Slalom 92, Loft Sails RacingBlade 6,3m2, Hurricane Speed Slalom 29cm
2.
Ian Rautelin
purjelauta
33.60kn
35.23kn
30.06.2017
Helsinki/Laajalahti
chop, ENE 9-17m/s
Loftsails Racingblade 7 & 6.3 Patrik 95 & 92, Select Hotrod 33
3.
Marko Autio
purjelauta
32.93kn
34.54kn
30.06.2017
Helsinki/Laajalahti
chop, ENE 9-17m/s
Patrik slalom 100, Loftsails Racing Blade 6,3, MxR UFO 32 Wide
4.
Jaakko Ajosenpää
purjelauta
32.59kn
34.77kn
30.06.2017
Helsinki/Laajalahti
chop, ENE 9-17m/s
Patrik 100&92, Z-fins 35/Hurricane 33, Loftsails RacingBlade 6.3m2
5.
Tomi Kalatie
purjelauta
31.56kn
33.02kn
21.04.2017
Helsinki/Laajalahti
W 8-14m/s
NoveNove WCS99 slalom, S2Maui Venom 6.3, Hurricane 35cm
6.
Mete Ciragan
purjelauta
31.21kn
32.40kn
30.06.2017
Helsinki/Laajalahti
chop, ENE 9-17m/s
Patrik Slalom 115, Loftsails RacingBlade 5.6, Hurricane 38
7.
Janne Silvonen
purjelauta
30.62kn
31.64kn
24.08.2017
Helsinki/Laajalahti
Chop, NNW 8-11 m/s
Isonic 117, Loftsails Racingblade 7.8, Hurricane 41
8.
Max Sjöström
purjelauta
30.60kn
31.61kn
30.06.2017
Helsinki/Laajalahti
chop, ENE 9-17m/s
9.
Anssi Pesonen
kite
29.55kn
32.16kn
01.08.2017
Oulu/Nallikari
Flättiä, W11-14m/s
Airush Varial X 10m2 -15, Mod. twintip Crazyfly XCR 140x41 (-06)
10.
Ville Koivunen
purjelauta
29.05kn
30.54kn
25.06.2017
Rajamäki/Sääksjärvi
chop, SW 7-13m/s
iSonic 117 W, Severne Overdrive 7.0, Select 39
11.
Sami Mattsson
purjelauta
28.21kn
30.09kn
13.08.2017
Pyhtää/Munapirtti
Chop, SW8-13m/s
F2 SX 69, Loftsails R.Blade 7.8, Flying Objects Nitro 38cm
12.
Tuomo Sihvola
purjelauta
23kn
26.79
13.08.2017
Espoo/Espoonlahti
chop, SW6-12m/s
Tabou Rcoket 140, North-Sails Natural 8.1m2, MFC 48cm
1.
Ian Rautelin
purjelauta
33.75kn
36.66kn
23.04.2015
Helsinki/Laajalahti
W 12-17 m/s
Patrik 100, Loftsails Racing Blade 6.3, Z fins ZFS 35
2.
Kai Schröder
kite
32.39kn
35.21kn
04.10.2015
Oulu
Small chop/flat , 10-12m/s
Ozone Chrono 9m2, Underground
3.
Ari Oksa
purjelauta
32.08kn
33.70kn
18.09.2015
Mynämäki/Aarlahti
SSW 11-14ms Hirvee röykky
Partrik slalom 100, Gaastra Vapor 7.1, Boss 36
4.
Tomi Kalatie
purjelauta
32.06kn
33.80kn
19.09.2015
Loppi
SE 12-15m/s
iSonic 117 WIDE, Mauisails TR-8 7.6, Hurricane 45cm
5.
Marko Autio
purjelauta
31.82kn
33.73kn
22.10.2015
Espoo/Mellsten
chop, SSW 6-14m/s
ISonic 107, KA Koncept 6,6 , Hurricane 39
6.
Anssi Pesonen
kite
31.69kn
35.55.kn
04.10.2015
Oulu/Toppilansalmi
flat, SW10-15m/s
Mod. twintip Crazyfly XCR 140x41 (-06), Airush Vantage 13m2 (-14)
7.
Ari Hyvönen
purjelauta
31.39kn
33.18kn
15.09.2015
Helsinki/Kallvik
SE 14m/s
Ahd sl1 80,Simmer scr 7.0,Select Caspar speed 33cm
8.
Sami Mattsson
purjelauta
30.91kn
31.58kn
19.09.2015
Pyhtää/Munapirtti
Chop, SW 10-15m/s
F2 SX 63, NP 7.2, F.O. Nitro 34cm
9.
Miska Myllys
purjelauta
30.65kn
32.49kn
02.10.2015
Imatra
Chop, SW 9-17m/s
Starboard 97l, MauiSails TR-9 6,3, Deboichet Custom 34cm
10.
Antti Peltola
purjelauta
30.38kn
31.61kn
03.06.2015
Espoo/Mellsten
chop, SW12-15m/s
Starboard iS90, Severne Reflex4 6.2m2, Boss 35cm
11.
Mete Ciragan
purjelauta
30.31kn
33.64kn
18.09.2015
Vihti/Enäjärvi
SW 6-14m/s, flättiä
iSonic 107, Loftsails RacingBlade 7.0, Hurricane 38cm
12.
Janne Silvonen
purjelauta
30.23kn
31.73kn
04.06.2015
Helsinki/Laajalahti
W 8-15 m/s
sonic 97, Point-7 AC-1 6.3, BOSS 37
13.
Jon Törnwall
purjelauta
29.69kn
32.59kn
19.09.2015
Espoo/Mellsten
chop W 8-12 m/s
Starboard Isonic 107, Severne reflex 7.0m2, Boss 38
14.
Sami Vuorio
purjelauta
28.95kn
31.23kn
08.05.2015
Helsinki/Apinalahti
chop, Sw 9-11m/s
re-tuned AHD SL1 125, GunSails SunRay 8m2, Select elite 45cm
15.
Ville Koivunen
purjelauta
28.92kn
30.36kn
18.09.2015
Vihti/Enäjärvi
SW 6-10 m/s
Starboard Isonic 117, Severne Overdrive 7.0, Select 39cm
16.
Heikki Reijonen
purjelauta
28.61kn
29.94kn
07.06.2015
Nurmijärvi/Sääksjärvi
WSW 8-12m/s
Starboard iS111, NorthSails RAM 7,0, Select 37cm
17.
Nagy Peter
kite
26.06kn
29kn
15.08.2015
Kalajoki/Hiekkasärkkä
6-9m/s, 20-40cm aaltoa
Airush Lihtium 12m2, Airush Monaro v5
18.
Feodor Gurvits
purjelauta
23.05kn
28.49kn
03.07.2015
Kemiö/Matilda
Phantom 380, Severne RB 8.5, Boss 50
1.
Ian Rautelin
purjelauta
32.69kn
34.06kn
09.08.2016
Espoo/Mellsten
SW 10-15 ms.
Patrik Slalom 92, Loftsails Racing Blade 6.3, ZSF 34
2.
Ari Oksa
purjelauta
32.40kn
34.26kn
09.06.2016
Kalajoki/Hiekkasärkkä
SW 15-12ms terävä tsoppi
gaastra vapor 5,5 / starboard Isonic speed 58/ boss 34
3.
Marko Autio
purjelauta
31.95kn
32.84kn
08.08.2016
Espoo/Mellsten
pikku chop, SW 7-12m/s
Patrik slalom 115, Loftsails Racing Blade 7,8, Hurricane 42
4.
Tomi Kalatie
purjelauta
31.57kn
33.17kn
08.10.2016
Hanko/Silversand
NE 10-15m/s
Carbon Art Slalom 103, MauiSails TR8 6.6, Hurricane 35cm
5.
Mete Ciragan
purjelauta
31.56kn
32.82kn
09.08.2016
Vihti/Enäjärvi
SW 5-13m/s
iSonic 107, Loftsails RacingBlade 7.0, Hurricane 38/Select HotRod 33
6.
Anssi Pesonen
kite
30.70kn
33.57kn
16.07.2016
Oulu/Toppilansalmi
Flättiä, SW10-13m/s
Mod. twintip Crazyfly XCR 140x41 (-06), Airush Vantage 13m2 (-14)
7.
Ari Hyvönen
purjelauta
30.58kn
32.10kn
08.08.2016
Tuusulanmeri
10-12 ms chop
AHd sl 2 112, Simmer sails scr 7.8, Mrx 46
8.
Antti Peltola
purjelauta
30.30kn
32.30kn
08.06.2016
Kirkkonummi/Porkkala
chop, NW 12m/s
Starboard iS97, Severne R6 7m2, Hurricane 33cm
9.
Janne Silvonen
purjelauta
30.20kn
32.13kn
01.10.2016
Helsinki/Laajalahti
WSW 6-13 m/s
Isonic 107, Loftsails Racingblade 7.0, Select 37
10.
Max Sjöström
purjelauta
30.14kn
31.84kn
08.06.2016
Kirkkonummi/Porkkala
NW 7-16m/s
Patrik slalom 100, Loftsails Racing Blade 7,0, Select 31 slalom
11.
Marianne Rautelin
purjelauta
29.78kn
31.28kn
09.08.2016
Espoo/Mellsten
SW 10-15 ms
Patrik Slalom 87, Loftsails Racing Blade 5.6, Boss 32
12.
Ville Koivunen
purjelauta
29.62kn
31.34kn
06.07.2016
Vihti/Hiidenvesi
chop, NW 7-13m/s
Starboard iSonic 117 W, Severne Overdrive 7.0,Select 39cm
13.
Sami Mattsson
purjelauta
29.36kn
31.75kn
09.08.2016
Pyhtää/Munapirtti
SW 9-14m/s
AHD Diamond Slalom 53, NP 6,7m2
14.
Juha Mannermaa
purjelauta
27.73kn
29.63kn
09.08.2016
Kjaani/Kuluntalahti
SW 5-12 m/s
Starboard Futura 109,Severne OverDrive 6.7,Drake 34
15.
Ismo Heiramo
purjelauta
27.10kn
28.23kn
27.08.2016
Espoo/Espoonlahti
pieni chop, W9-12m/s
Simmer Godzilla 150, GunSails Vector 7,5m2, Mxr whale 48
16.
Juha Junnikkala
purjelauta
26.92kn
27.95kn
15.08.2016
Kalajoki/Hiekkasärkkä
Gusty, Chop N 8-12 m/s
Isonic 107, Severne Reflex6 7.0m2, Fin Boss 38
17.
Juha Poutanen
kite
23.94kn
25.36kn
16.07.2016
LWC Club/Lahti
chop, Puuskanen Länsi 6-9ms
Airush Sector 60 / FlySurfer Speed4 10m
1.
Jani Paju
purjelauta
31.38kn
32.41kn
07.10.2009
Hanko/Silversand
chop, W 10-14m/s
SB iSonic111, Gaastra Vapor 8.2m2
2.
Jyrki Eschner
kite
31.36kn
34.38kn
23.09.2009
Pori/Yyteri
0.5m aaltoa,W 11-13m/s
7m2 North Rebel -08, F-one Style 128x35
3.
Jon Törnwall
purjelauta
30.49kn
31.39kn
07.10.2009
Hanko/Silversand
chop, W 10-14m/s
Starboard iSonic111, Severne CR 8.1m2
4.
Antti Lipasti
purjelauta
30.40kn
31.63kn
10.07.2009
Hanko/Silversand
chop, W 10-14m/s
SB iSonic111, Severne CR 7.7m2
5.
Ian Rautelin
purjelauta
29.81kn
31.03kn
07.10.2009
Hanko/Silversand
chop, W 10-14m/s
SB iSonic111, Simmer SC Race 6.3m2
6.
Mika Miettinen
kite
29.19kn
31.36kn
20.09.2009
Pori/Yyteri
1m aaltoa,10m/s
10m2 North Vegas -08, Nobile -08 129
7.
Petteri Nenonen
purjelauta
29.18kn
32.24kn
15.08.2009
Saimaa
chop, puuskaista
F2 FX L, Maui Sails TR-4 7m2
8.
Henri Bryk
purjelauta
29.10kn
30.36kn
09.09.2009
Espoo/Mellsten
Chop, SW-W 5-13m/s
SB iSonic133,Gaastra Vapor 7.6m2
9.
Marianne Kaplas
purjelauta
28.32kn
29.45kn
07.10.2009
Hanko/Silversand
chop, W 10-14m/s
Starboard iSonic86, Severne CR 6.5m2
10.
Heikki Reijonen
purjelauta
27.82kn
28.89kn
23.09.2009
Hanko/Silversand
Chop, W-NW 6-12m/s
JP Slalom IV 60,NP VX 6.5m2
11.
Tom Karlemo
purjelauta
27.46kn
29.02kn
09.09.2009
Espoo/Mellsten
Med. chop, puuskaista
JP Slalom V 68, Neil Pryde RSR 6.7m2
12.
Alex Bengelsdorff
purjelauta
26.51kn
29.29kn
14.10.2009
Helsinki/Laajalahti
NE 10-13m/s
AHD Rebound 103,Simm. X-type 5.9m2
13.
Sami Urpila
purjelauta
25.57kn
27.58kn
09.09.2009
Espoo/Mellsten
Chop, SW-W 5-13m/s
Fanatic Falcon 104, Waddell Race 5.5m2
14.
Sami Uotila
purjelauta
25.42kn
26.12kn
22.09.2009
Helsinki/Lauttasaari
Chop, SWW 8-12m/s
SB iSonic122, Vanha Gaastra 8m2
15.
Marko Autio
purjelauta
25.37kn
26.76kn
02.09.2009
Vihti/Enäjärvi
Flättiä, S 0-11m/s
JP SuperSport 136, NP Saber 7.2m2
16.
Simo Rautava
purjelauta
24.18kn
26.48kn
21.07.2009
Espoo/Mellsten
Iso choppi, 5-10m/s
Starboard Formula 161, Gun 10m2
17.
Jari Laine
purjelauta
24.01kn
25.30kn
22.09.2009
Helsinki/Lauttasaari
Chop, SWW 8-12m/s
SB iSonic122, Vanha Gaastra 8m2
18.
Pekka Saarivirta
kite
23.58kn
25.53kn
20.09.2009
Pori/Yyteri
1m aaltoa
12m2 North Vegas, F-One TRAX
19.
Jarmo Mäkinen
purjelauta
23.13kn
24.21kn
22.09.2009
Helsinki/Lauttasaari
Cop, SW puuskaista
Fanatic Hawk108, Tushing. Storm 6m2
20.
Matti Hautere
purjelauta
22.83kn
25.19kn
16.08.2009
Tampere/Pyhäjärvi/Rahola
chop, SW 10m/s
Tabou Rock. 115, Ezzy Freer. mk.II 6m2
21.
Antti Vehkaoja
kite
22.43kn
26.58kn
07.10.2009
Pori/Yyteri
1m aaltoa, WSW11-13m/s
10m2 Royal Era, LF Element 128
22.
Janne Laine
purjelauta
22.02kn
23.58kn
22.09.2009
Helsinki/Lauttasaari
Chop, SWW 8-12m/s
Fanatic Skate, MauiSails Switch 6m2
23.
Vesa Poutiainen
purjelauta
20.68kn
23.53kn
16.08.2009
Espoo/Mellsten
Chop, SWW 9-16m/s
Quatro Freeride 140, NP Wave 4.5m2
24.
Jyrki Aalto
purjelauta
19.68kn
21.80kn
27.09.2009
Tampere/Rahola
chop, >10m/s
OnB. Fatboy, Tush. Scrambler 4.4m2
1.
Ari Oksa
purjelauta
31.16kn
32.27kn
28.09.2010
Hanko/Silversand
-chop, NE 11-14m/s
Tabou Manta 74, Gaastra Vapor 7.6m2
2.
Sami Mattsson
purjelauta
31.14kn
32.56kn
23.10.2010
Pyhtää
chop, SW 9-12m/s
F2 SX 63, NP RS4 7,2m2
3.
Ian Rautelin
purjelauta
31.08kn
32.62kn
12.10.2010
Helsinki/Laajalahti
chop, NNW 2-14m/s
AHD SL1 110, Simmer SC Race 7.8m2
4.
Sami Kähkönen
kite
31.07kn
32.80kn
05.08.2010
Oulu/Nallikari
chop/flat, SSW 10-18m/s
Spleene sp-x 9m2, Rip rs 135
5.
Jyrki Eschner
kite
30.14kn
32.53kn
30.07.2010
Pori/Yyteri
flat, 10-12m/s
North Vegas 10m2, Custom Pimp Wood
6.
Patrik Gustafsson
purjelauta
29.90kn
32.43kn
17.08.2010
Espoo/Mellsten
pieni chop,ESE 10-12m/s
Exocet Cross 106, Gun Sails Future 6.9m2
7.
Anssi Pesonen
kite
29.17kn
33.81kn
05.08.2010
Oulu/Nallikari
Chop/flat, W 13-20m/s
Best Waroo 9m2, Liquid Force 132
8.
Jon Törnwall
purjelauta
29.09kn
31.32kn
27.09.2010
Helsinki/Laajalahti
-chop, NE 8-12m/s
SB iS111, Severne Reflex 7.8m2, Boss Custom 38
9.
Thomas Sundell
purjelauta
29.06kn
32.13kn
12.10.2010
Turku/Ruissalo
-chop, NNW 5-14m/s
RRD X-Fire 105, Gaastra Vapor 7.6m2
10.
Sami Urpila
purjelauta
28.99kn
30.00kn
03.09.2010
Helsinki/Laajalahti
-chop, N 5-11m/s
SB iS101, Simmer SC 7m2
11.
Petteri Nenonen
purjelauta
28.92kn
31.51kn
05.06.2010
Lappeenranta/Saimaa
chop
F2 SX L, MauiSails TR-3 7m2
12.
Juha Blinnikka
purjelauta
28.90kn
30.17kn
20.07.2010
Helsinki/Lauttasaari
chop, SW 8-12m/s
SB iS121, Severne Code Red 6.5m2
13.
Heikki Reijonen
purjelauta
28.81kn
30.37kn
04.08.2010
Järvenpää/Tuusulanjärvi
chop, 8-14m/s
JP Slalom IV 60, NP VX 5,8m2
14.
Ari Hyvönen
purjelauta
28.78kn
30.18kn
04.08.2010
Järvenpää/Tuusulanjärvi
-
AHD Tracer 90, Simmer SC Race 6.3m2
15.
Sami Kouhia
kite
28.75kn
31.12kn
30.10.2010
Hanko/Täktom
chop/flat 10-15m/s
cabrinha switchb. 10m2 -09,liquid force recoil
16.
Jari Laine
purjelauta
28.65kn
30.13kn
09.02.2010
Helsinki/Laajalahti
-chop, NNE 5-13m/s
Starboard iS101, 7m2 MS TR-6
17.
Pekka Saarivirta
kite
28.58kn
30.93kn
30.07.2010
Pori/Yyteri
20cm chop
North Vegas 12m2, F-one trax
18.
Marianne Kaplas
purjelauta
28.42kn
29.72kn
18.10.2010
Espoo/Mellsten
chop,WSW 10-13m/s
Starboard iS86, Severne Code Red 6.5m2
19.
Miska Myllys
purjelauta
28.41kn
29.59kn
02.09.2010
Lappeenranta/Sunisenselkä
6-11m/s
SB iS111, Severne Code Red 7.5m2
20.
Henri Nyman
purjelauta
27.94kn
29.99kn
05.06.2010
Helsinki/Laajalahti
-
-
21.
Juri Munkki
purjelauta
27.83kn
28.68kn
27.06.2010
Helsinki/Laajalahti
-chop, NW 4-11m/s
SB iS115, North Sails RAM F9 6.8m2
22.
Henri Bryk
purjelauta
27.78kn
29.57kn
27.06.2010
Helsinki/Laajalahti
chop, NW 2-9m/s
SB iS150, Severne Code Red 9m2
23.
Mikko Eerola
purjelauta
27.24kn
28.40kn
09.03.2010
Lahti/Vesijärvi
N 8-15m/s
Starboard Futura 101, Severne NCX 6.5
24.
Daniel Blinnikka
purjelauta
26.68kn
28.96kn
22.07.2010
Järvenpää/Tuusulanjärvi
chop, S 5-10m/s
SB ISonic 94, Severne Code Red 6.5m2
25.
Tero Toivonen
purjelauta
26.61kn
29.05kn
15.09.2010
Vanaja
S 8-10m/s
Exocet Sting 134, Tush. Lightning 7,0m2
26.
Toni Halinen
purjelauta
26.54kn
28.60kn
09.03.2010
Lahti/Vesijärvi
N 8-15m/s
SB futura, Severne ncx 7m2
27.
Hannu Kolehmainen
purjelauta
26.36kn
28.49kn
04.08.2010
Järvenpää/Tuusulanjärvi
chop, 8-14m/s
SB iSonic 110, Simmer SC-Race 7,0m2
28.
Sami Uotila
purjelauta
25.82kn
27.12kn
22.08.2010
Helsinki/Lauttasaari
chop, SW 8-11m/s
SB iS121, MauiSails TR-6 8.4m2
29.
Andreas Fagervik
purjelauta
25.55kn
28.51kn
10.07.2010
Turku/Ruissalo
chop, S 8-12m/s
Lorch Glider 105, Gaastra Remedy 6.0m2
30.
Antti Peltola
purjelauta
25.28kn
27.02kn
29.07.2010
Pori/Yyteri
-
JP Supersport 118, Tush. Lightning 7m2
31.
Teemu Vahtera
purjelauta
25.16kn
27.03kn
30.07.2010
Turku/Ruissalo
chop-0.5m, S 11-13 m/s 
 Lorch Breeze S 132l, NP V8 6m2
32.
Juuso Alho
purjelauta
25.13kn
29.38kn
30.07.2010
Espoo/Mellsten
chop, about 10 ms
AHD SL2 122, Simmer VMAX 6.6
33.
Antti Vehkaoja
kite
25.09kn
28.76kn
24.09.2010
Tampere/Santalahti
Flat, N 7-10 m/s
Cabrinha Switchblade 10m, Nobile 666
34.
Mete Ciragan
purjelauta
24.45kn
26.47kn
15.09.2010
Espoo/Melsten
S 8-11m/s
SB Futura 122, Severne NCX 6.5m2
35.
Johan Halonen
purjelauta
24.23kn
26.33kn
07.10.2010
Turku/Ruissalo
Chop, S 10-12m/s
Lorch Glider 115, Neil Pryde Jet 7.4m2
36.
Iivari Lampi
purjelauta
24.21kn
25.72kn
15.08.2010
Uusikaupunki/Makenved.al.
6-10m/s
Mistral Energy 105,Simmer Crossover 6.7m2
37.
Jarmo Mäkinen
purjelauta
24.07kn
25.27kn
18.08.2010
Helsinki/Lauttasaari
chop, E 10-12m/s
Fanatic Hawk 108, Tush. T-bird 3 7m2
38.
Niklas Sundelin
purjelauta
23.27kn
24.42kn
20.07.2010
Porvoo/Emäsalo
chop, W 8-10m/s
Mistral Syncro 103, NS Disco 6.4m2
39.
Jyrki Aalto
purjelauta
19.47kn
22.56kn
29.07.2010
Tampere/Pyhäjärvi/Rahola
5-10m/s
Onboards Fatboy, Tushing. Max 5,6m2
1.
Tom Karlemo
purjelauta
30.32kn
32.52kn
04.08.2008
Espoo/Mellsten
JP Slalom IV 60, Neilpryde RS Racing 5.8, JP Slalom 32